All Posts By

Laurent

CDNIS Swimming Shine at CIS Invitational Meet

By | News & Updates | No Comments
Please see results from CIS Invitational Meet, held on Friday 18 Jan.
CDNIS came 4th overall out of 13 Teams.
There was lots of Personal Best Times and / or improvements in technique from all swimmers from their previous meet. Well done to all swimmers.
Special mention to the following swimmers who placed  top 5 in their age group:
  • 4th – Riley Cohen – 8 & Under
  • 2nd – Marcus Chang – 8 & Under
  • 2nd – Natascha Lipman – 15 & Over
  • 5th – Jasmine Putnam – 15 & Over
  • 2nd – Ricky Lam – 15 & Over
  • 4th – Anson Leung – 15 & Over
Next Swim Meets
Senior SEASAC – 27th February – March 1st – Singapore.
CDNIS Host Invitational – 27th February – Sun Yat Sen Swimming Pool.
#IBelong2ThePack

Football 20Boys . HKSSF Champions

By | News & Updates | No Comments

HKSSF CHAMPIONS🏆. The U20 Football boys defeated Creative Secondary School in the HKSSF Finals (1-0). With another dominating performance, the team conceded 0 goals throughout the entire 7 game tournament.  The boys are now gearing up to head into the Jing Ying National Championships for the very first time since CDNIS claimed the title in 2017. Congratulations to the U20 Football Team!

Timberwolves Basketball Invitational . All You Need To Know!

By | News & Updates | No Comments

The prestigious 2020 Timberwolves Basketball Invitational host at CDNIS, on Jan 17-19th, is just around the corner, and is going to be a cracker!

All You Need To Know,

UPDATE1 (Fri 10 Jan_4pm): RCHK replaces Harrow

Timberwolves . ECO fit Uniforms

By | News & Updates | No Comments

The Athletics Department and the Timberwolves Community are proudly introducing the benefit of using ECO Fit Sport Wear.

The Athletics Department and the Timberwolves Community have re-purposed

  • 8,636 Plastic Bottles

into their sports uniforms, redirecting this single use plastic from entering our landfills and oceans.

#IBelong2ThePack

 

Timberwolves Season 1 Sports Assembly & Awards Ceremony . NOMINEES

By | Boys Basketball, Boys Football, Boys Volleyball, Girls Basketball, Girls Football, Girls Netball, Girls Volleyball, sailing, Sports, Trail Running | No Comments

The Athletic Department is proud to release the list of Nominees for the Timberwolves Season 1 Sports Assembly & Awards Ceremony, held in the 3/F Large Gym, on Thursday November 28th, at 10.15AM.

On behalf of the Athletic Department, his Director Steve Doleman, and the whole Timberwolves Community, we would like to congratulate all the nominees for their incredible performance during the Season1, for their positive attitude and their impressive commitment.
Nominees are in the run for both prestigious awards: MVP Award and WolfPack Award.
 
The Athletic is also incredibly grateful to our volunteer coaches for their efforts on Season 1.
The Assembly will be LiveStreamed HERE, starting 10.15AM
Timberwolves Football U14 Boys – Coach Gregg & Dave
  1. Declan
  2. Tanner
  3. Adrian
  4. James
Timberwolves Football U20 Boys (SEASAC) – Coach Justin
  1. Julian
  2. Jules
  3. Nico
  4. Cameron
Timberwolves Football U14 Girls – Coach Jackson
  1. Siena
  2. Annabelle
  3. Harriet
  4. Lauren
Timberwolves Football U20 Girls (SEASAC) – Coach Kerri & Jackson
  1. Madison
  2. Caitlin
  3. Elise
  4. Sarah R
  5. Victoria
Timberwolves Volleyball U14 Boys – Coach BlairC
  1. Jonathan
  2. Ryan
  3. Luke
  4. Henry
Timberwolves Volleyball U14 Girls – Coach BlairS
  1. Ilona
  2. Jessie
  3. Erika
  4. Adrienne
Timberwolves Volleyball U14 Girls Div2 – Coach Jacky
  1. Jessica
  2. Megan
  3. Sophie
  4. Karolyn
Timberwolves Volleyball U16 Boys – Coach Ben
  1. Foungtsi
  2. Justin
  3. Jacky
  4. Cameron
Timberwolves Volleyball U16 Girls Div1 – Coach Yukiko
  1. Bridjet
  2. Vanessa
  3. Desiree
  4. Kiara
Timberwolves Volleyball U16 Girls Div2 – Coach Kadie
  1. Cindy
  2. Marin
  3. Joanne
  4. Annabel
Timberwolves Volleyball U20 Boys (SEASAC) – Coach Jessy & Marc
  • Hadrian
  • Kobi
  • James
  • Viren
Timberwolves Volleyball U20 Girls (SEASAC) – Coach Kat
  • Christine
  • Ashley
  • Olivia
  • Nika
Timberwolves Trail Running US – Coach Heather & David
  1. Gabrielle
  2. Ines
  3. Lok
  4. Geoffrey

Timberwolves Sailing Upper School – Coach Brent

  1. Ashley
  2. Alexander
  3. Sarah W
  4. Adam
Timberwolves Rowing Upper School – Coach Jane
  1. Nigel
  2. Samara
  3. Finley
  4. Aarush
Timberwolves Netball U16 Girls – Coach Laurent & Christine
  1. Dia
  2. Lauren
  3. Michelle
  4. Holly Mei
Timberwolves Netball U20 Girls – Coach Laurent & Christine
  1. Alison
  2. Emalisa
  3. Victoria
  4. Hannah
….
The following sports & teams will be rewarded on
Season 3 Lower School Assembly  . May 2020
  • Timberwolves Sailing Lower School;
  • Timberwolves Netball U10 Girls;
  • Timberwolves Netball U12 Girls;

Season 2 Assembly . Feb 2020

  • Timberwolves Golf Team;
  • Timberwolves Equestrian Team;
  • Timberwolves Rugby U20 Boys;
  • Timberwolves Rugby U14 Boys;
  • Timberwolves Swim Upper School Season 1&2;
Participation . Enjoyment . Success

2019 Timberwolves Rugby Invitational . Results

By | News & Updates, Rugby, Touch Rugby | No Comments

Congratulation to our Timberwolves Rugby U20 Boys who played a great standard of rugby but finished short against YMCA, in the final of the 2019 Timberwolves Rugby Invitational, held at Kings Park, on Friday October 18th.

Now, HKSSF Rugby7s as defending Champion, then, later on the year, SEASAC are both on our Rugby7s agenda.

U20 Boys

  1. YMCA
  2. CDNIS

U20 Girls

  1. KGV
  2. YMCA

#IBelong2ThePack

2019 Timberwolves Volleyball Invitational . WelcomePackage

By | Boys Volleyball, Girls Volleyball | No Comments

The prestigious 2019 Timberwolves Volleyball Invitational Tournament (oct 25-26th) is just around the corner.

All you need to know, about this fantastic event is here.

#IBelong2ThePack, You?

Skip to toolbar